Neden Athletic ?Bir futbol takımı düşünün ki sizi temsil etsin. Sadece Avrupa kupalarında milli marşı okutarak değil. Oyuncular,Kondisyonerler,Teknik ekip ve hatta başkan bile sizi temsil etsin.İşte bunun hikayesi "ATHLETİC CLUB BİLBAO".

Milyonlar harcayıp yabancı transfer yapmak sokakta top oynayan çocukların bir gün orada olmanın hayalini suya düşürmektir, bunun yerine o milyon doların yarısı hatta daha az ücret ile mahalle futbol okulu açarak çocukların kendini geliştirmesi belkide Athletic'de yer alabilmesi için olanak sağlanır. Bu döngü sürekli devam eder...

Athletic 4 ayaklı bir futbol okuludur aslında mahalle klübünde oynarsınız beğenilirseniz Lezema altyapısına giriş yaparsınız (C) Baskonia klübüne yükseltilirsiniz oradan (B) Bilbao Athletic'e yükseltilirsiniz oradan sonra (A) Athletic Bilbao'ya yani Baskların Milli takımına yükseltilirsiniz. Bask oyuncu prensibi tamamen buna dayalıdır. Madem halkın takımıyız halk oynar ve halk yönetir. Düşünülen şey Bask Milliyetçiliği olsa da daha çok halkçı bazı konularda komünist olabiliyor.


 
İspanya dışında Fransa'da da Bask bölgesi vardır tabiki Athletic futbol okulları orada da faaliyet göstermektedir. Laporte oradan gelen bir Fransız vatandaşı Bask'tır. Klübde şuana kadar İspanya dışından 3 oyuncu oynamıştır; Bixente Lizarazu, Fernando AmorebietaAymeric Laporte. Amorebieta Arjantinde doğan bir Basktır. Venezüella vatandaşıdır.

Klüp Formasını bayrağı kabul etmektedir ve 2008 yılına kadar reklam almamıştır 2008 yılında klübleri etkileyen ekonomik kriz sonucu bundan taviz vererek sadece Bask firmalarına reklam vermeyi kabul etmiştir. -"Petronor" Bask petrol firması-
2001-2008 arası takım kendi formasını kendisi üreterek bir ilki başarmıştır.Ancak 7 yıl sürdü.

Kısa Bilgiler

• San Mames yenilenmeden önce dünyanın en eski stadlarından biriydi 1913'de yapılan stad 100. Yıldönümünde 2013'de yenilenerek günümüz gereksinimlerine uygun hale getirildi. Bkz:"San Mames"

• Klübün Lakabı "Los Leones" yani Aslanlar.

• 1898'de kurulan klüp o günden bu yana La Liga'da mücadele etmektedir. Barcelona - Real Madrid'den sonra küme düşmeyen 3. klübtür.

• Klübün Kupa müzesi dolu gibi gözüküyor:

"8 La Liga - 24 Copa Del Rey - 1 İspanya Süper Kupası"

Ayrıca ;

"7 La Liga ikinciliği - 13 Copa Del Rey Finalisti - 2 Süper Kupa Finalisti - 2 Uefa Kupası Finalisti "
Yazı Sahibi